Idrettsskolen Numedal folkehøgskole er Norges eneste idrettsfolkehøgskole. I idrett er det viktig å kunne yte sammen med andre – slik er det også på Idrettsskolen. Vi gir deg opplevelser, utfordringer og setter deg i situasjoner som gjør at du blir mer kjent med deg selv.
Tilbake til Nyheter
Vintertur med hyttekos for LinjeX

Første uka i mars var uka der Linje X skulle få prøve seg ekstra mange dager i vinterfjellet.
Vi starta turen onsdag med en fin skitur på 8 km inn til Lufsjå turisthytte. 1240 moh langt langt inne på Hardangervidda låg hytta innbydende og klar til å ta imot 14 forventningsfulle elever . Her skulle vi finne ro i sjela og kjenne den på den friske fjell lufta. Lufsjåhytta er ei primitiv, men dog veldig koselig DNT hytte. Vel fremme ble arbeidsoppgaver som henting av vann og fyring i ovnen fordelt.

Turen på nesten 8 km ble unnagjort på 3 timer. Ei anstendig gangtid selv om læreren skulle ønske seg et litt høyre tempo. Humøret var på topp. Mens de fleste hadde fått nok av turen opp, var det noen som drista seg ut for å prøve fiskelykken på Lufsjåvannet.

Det gikk dessverre veldig dårlig da boret til å få hull i isen var sporløst borte. Dermed ble det bare litt avslapping og små skituren før roen senka seg inne på hytta. Her var det stor stemning med kortspilling som førte til ulike ufordringer. Alt fra fysiske utfordringer med push og sit ups til mer groteske utfordringer som å spise magott. Når den ikke kunne brukes til fisken var det like greit at ”vi” kunne spise den. Utrulig at slike små ekle kryp kan skape så mye humor og engasjement. En kjempe ide om å ha magott race dukka opp, og flere kasta seg ut i denne konkurransen.

Torsdag morgen var planen å fortsette turen innover vidda mot vegglifjell. Kl 0800 våkna Kjersti opp til skyfri himmel og tenkte at dette vil jo bli en strålende tur. 22 km skulle forseres i dag. Kl 0900 var det tid for å vekke opp resten av gjengen. Sure sokker, tørre matpakker og svette trøyer skulle igjen pakkes ned i sekken og hytta skulle rengjøres før avgang. Når 14 ungdommer får jobben aleine tar det tid, men hytta var da strøken.

Kl 1100 var alle klar, men værgudene og diverse småskader som gnagsår og vonde lemmer gjorde flere skeptiske til den lange turen over fjellet. Vi bestemte oss derfor for å ta samme rute hjem. Med ”kollentåka” ligge som et teppe over Lufsjåvannet og ingen stikker å gå etter var det en utfordring å komme seg ned mot Breiset igjen. I slike stunder er det godt å ha med seg elever som har vært ute en vinterdag før. Øyvind fikk i oppgave å gå foran, mens Trygve T gikk med kompasset og justerte retningen. Bakerst gikk Kjersti og dobbeltsjekket at kursen var ok. Godt samarbeid medførte at vi gikk rett på stikkene på andre siden og kunne trygt ta oss ned fra fjellet. På veien møtte vi Idrett som var på vei opp. Nå skulle de få nyte en god natt søvn inne på hytta.

Det skulle vise seg at turen vår ble lengre en antatt, da ”taxisjåføren” vår var uheldig å havne utenfor veien. Stakkar han brukte to timer på å spa frem bussen for at vi skulle få skyss heim. Vi starta derfor på å gå han i møte. Flere lettere frustrert over at skia fikk gjennomgå da veien var godt grusa på strekningen. Som sagt to timer etter tida dukka Vemund opp og fikk oss trygt hjem. Tusen takk for at du tok deg tid til å hente oss. ![]()
Nå var vi alle klar for en kviledag før vi skulle mobilisere ny energi til skredkurs i regi av Folkehjelpa i Rollag.
-Kjersti-

