Idrettsskolen Numedal folkehøgskole er Norges eneste idrettsfolkehøgskole. I idrett er det viktig å kunne yte sammen med andre – slik er det også på Idrettsskolen. Vi gir deg opplevelser, utfordringer og setter deg i situasjoner som gjør at du blir mer kjent med deg selv.
Tilbake til Nyheter 
Tørste på vann, tok vi turen til Anders Backe!
I forkant hadde vi hatt vår andre vannhoppsession i Oslo, men da den økta bar preg av overraskende umotiverte og lite treningsvillige jibbere, måtte vi ha et oppvaskmøte. Det er lov å ikke tørre, men det er ikke lov å ligge på gressplenen å være lat. Oppvasken gikk greit – og alle var enige om at på høstens siste vannhoppøkt, var det ingen grunn til å spare på kruttet.

Klare for å tråkke til med brett og ski, spant minibussen i retning Vikersund. Anders er en fin fyr; tross hektiske dager som internasjonal skivirtous, banker han jovialt inn en dag på kalenderen sammen med oss! … og som seg hør og bør for de som er litt over gjennomsnittet interessert, har han et vannhopp strategisk plassert hjemme i bakgården. Råere og mer relevant trening før vinteren får man vel egentlig ikke. Alltid en fordel å ha tjuvstarta litt med å finne bigjumpfølelsen, så starter man ikke med helt kvite ark når den første kickeren skal bygges i desember ![]()

Høsten viste seg fra sin beste side. Det var knallvær, med sol og til de grader bluebird. Det gnistret og blinket i idylliske Tyrifjorden, som foranledningen var vevd inn i et teppe av blomstrende høstfarger. For en dag! Man blir reint nasjonalromantisk når bygdenorge representerer på denne måten.

Hoppet til Anders ruver omtrent 8m høyt over strandpromenaden, og med en transisjon som er snillere enn vannhoppet til skiforbundet, er rammene en tanke hyggeligere. Allikevel, da ovarennet med en bredde på 1,4 m ikke har noe gelender, må man holde tunga rett i munnen. Det er litt pussig, men man får brått følelsen av at marginer fort blir mindre da man står 8m over bakken, uten stakittgjerde, og veit at man ikke kan tillate seg noen feilskjær. Dette fikk Simen V erfare da han brått mista kontrollen på brettet og forsvant ut av ovarennet rett før kickeren, med landing omtrent på land. Simen smilte og syntes sjøl at det var litt kult å ha tatt en backflip - før hoppet.

Jørn Simen meinte at badetemperaturen nok ikke helt holdt komfortskalaen på denne årstida, og filosofien var at her var det like greit å klinke til på første hopp. En dobbel frontflip – og standarden var satt. Erika fortsatte i samme stil, og dro på i det ene hoppet etter det andre. Ida W, som ikke hadde hatt brett på beina siden i vinter – kasta seg fryktløst ut i Tyrifjorden. Rått! Vi delte oss inn i to grupper, for man greier ikke å holde fokus lenge om gangen da det er såppas kaldt i vannet. Alle dro på ut i fra sitt nivå – og det er det det handler om. Timene gikk dessverre litt fort da man har sjølveste Anders Backe som treningspartner / veileder. Stemningen og trøkket i gjengen var bra! .. og med grilling og en aldri så liten avsluttende photoshoot var alle mette og godt fornøgde med dagens opplevelser. En dag å huske for oss som jager opplevelser og gode prestasjoner!

- Dagens joviale: Anders Backe som velvillig lar oss herje på

- Dagens dra på: Jørn Simen med to-og-en-halv frontflip.
- Dagens stoka: Haakon, der han omtrent satte fyr på Tyrifjorden i rein ekstase, etter å ha satt sin første frontflip

- Dagens signaturtriks: Simen V, som tok et triks som selv A.Backe ikke tar. Landa omtrent på land. Backflip spesial.
- Dagens lærevillige: Bård, som lærte seg 3-4 nye triks

- Dagens ivrigste: Espen, som omtrent ikke hadde tid til å svelge unna grillmaten.
- Dagens sirkustriks: Simon, som henta fram en backflip.
- Dagens fryktløse: Ida W.
- Dagens oppsummering: God stemning, bra gjeng, forståelig at ikke alle hoppa, men de som tråkka til imponerte! Gleder meg til neste tur!

Sjekk også ut hjemmesida til Anders Backe hvor han har skrevet om besøket vårt:
http://www.andersbacke.com
Mvh Vemund

