Idrettsskolen Numedal folkehøgskole

 

Svømmehallen01
Vårt motto er: "Lær kroppen å leve"

Idrettsskolen Numedal folkehøgskole er Norges eneste idrettsfolkehøgskole. I idrett er det viktig å kunne yte sammen med andre – slik er det også på Idrettsskolen. Vi  gir deg opplevelser,  utfordringer og setter deg i situasjoner som gjør at du blir mer kjent med deg selv.

Les mer om skolen

Linjetilbud Jibbing
Jibbing

Kjenner du lengselen etter hvitt gull, pow pow eller villsnøg i stupbratte bakker? Synes du det er vilt og forførende å finne linjevalg, og direkte tilfredsstillende å signere lekne linjer?  Det handler om å være seg selv og finne sin måte å være kreativ og uttrykke seg på gjennom bevegelse, på brett, ski og på snø.

Les mer om Jibbing

Linjetilbud Idrett
Idrett

Hva med et folkehøgskoleår med forskjellige typer idrett? Være allsidig og bli godt trent. Trikse med ball, hoppe på ski, sette et serve-ess, ta en backflip på trampoline, ta mollberger fra 3- meteren eller hva med en ”hole- in-one”.

Les mer om Idrett

Linjetilbud LinjeX
LinjeX

Vil du ha et actionfylt skoleår med mange utfordringer, er dette linja for deg. Vi har naturen som vår viktigste læringsarena. Vi er opptatt av at du skal få adrenalinkick på ditt eget ferdighetsnivå, og vi hjelper deg gjerne med å flytte grenser.

Les mer om LinjeX

Linjetilbud høypulse-helse
Høypuls-helse

Tenker du på å bli fitnessinstruktør? På linja lærer du å planlegge, gjennomføre og vurdere treningsopplegg både for funksjonsfriske og funksjonshemmede. Stikkordet er treningsglede! Du får tilbud om å lede trening for innbyggere i kommunen etter hvert som
vi går gjennom spinning, aerobic, step, styrke i sal m.m.

Les mer om Høypuls-helse

Linjetilbud Dans
Dans

Elsker du å danse? Blir du veldig inspirert av musikkvideoene på MTV og Voice? Da er dette linja for deg! Hovedvekten vår er på jazzteknikk, men vi jobber også en del med hip hop. Det er mye fokus på utstråling, samt å finne din personlige stil.  Her legges det vekt på å lære å plukke opp koreografi, å jobbe med detaljer, performance, energi, variasjon, musikalitet og timing.

Les mer om Dans

Linjetilbud Fotball
Fotball

Hvordan bli en bedre fotballspiller?
For å få til dette er man avhengig av å ha det bra sosialt og legge noe i ”potten selv.” Vi legger til rette, med en trener 2-utdannet fotballærer, med stor fotballfaglig erfaring. Sammen jobber vi for at akkurat du skal få oppnådd målet ditt.

Les mer om fotball


Idrettsskolen Numedal folkehøgskole

Bli elev på Idrettsskolen!

send søknad
Opptak av elever
starter 1. februar 2012
Les våre Opptakskriterier
Søkersituasjonen

Last ned brosjyre
Bestill brosjyre

Følg oss på Facebook Følg oss på Facebook

Idrettsskolen på Youtube Idrettsskolen på Youtube

dot_clear

 

 


Nyheter

VG-besøk

Det kimte litt lystbetont i telefonen. Det var Frank.
Han lurte på om det var mulighet for å ta meg seg fotograf Knutsen og henge ut med jibbelinja en dag i bakken. Verdens Gang, herunder samfunsavdelingen, ønsket en reportasje til et fredagsbilag og spesialmagasin om yrker og utdanning. Forespørselen gikk konkret på å ta jibbere litt nærmere i øyesyn, samt følge to av dem gjennom internatliv med middag og aktivitet utover ettermiddagen/kvelden. Det handlet om folkehøgskole generelt, Idrettsskolen spesielt, sett gjennom vinduet til jibberne. Vi blei enige om en session onsdag 6.januar.

Lilleonsdag:

Allerede tirsdag morgen stakk en liten gjeng av oss opp til vår lokale treningsarena Vegglifjell, der Ole Øyvind og Sverre stilte opp med tråkkemaskin og scooter. Med Alexander, Ørjan, Thomas, Cornelius og Ole-Magnus som bygningsingeniører fikk vi laget et par rollovere, en road-gap og to småkickere. Det kreves en del kubikk med snøg for å tilrettelegge med elementer, så vi venter på neste snøfall for å doze, utarbeide og bygge ut det vi begynte på. Med porøs snøg og whiteout var det heller ikke så lett å bygge. Gutta fikk hoppa litt og testa det ut og såg seg rimelig fornøgde med resultatet. Det her blei etter forholdan bra!

Onsdag:

Med 20 gnistrende frostrøykgrader, bluebird, knallsol, perfekt lys og mektige kvite fjell, fikk vi en fantastisk dag i klasserommet. Gutta fra VG syntes sågar at de hadde en bra dag på kontoret, og lot seg imponere av de nasjonalromantiske omgivelsene. Det her var Norge på sitt beste, vinter på sitt frakkeste, og norsk ungdom av beste sort. Man kan få lyst til å heise flagget av mindre! Det blei ikke et voldsomt pedagogisk budskap denne dagen, mer type frikjøring og testing av de ulike hoppene og railsa i bakken. Fotografen skulle ha sitt, forklarte og regisserte, mens jibberne linet opp med shreddding, hopp og railing - og nok kanskje fikk følelsen av å være rockstars? Allikevel læring med veiledning av å pusje hverandre på de nye elementene. Cornelius og Ørjan var plukket ut for å følges opp litt tettere med et lite intervju nede på skolen på ettermiddagen, samt at de viste litt av hva som skjer der på fritida, for å gi dem et bilde av den usminka folkehøgskolevirkeligheten.

Dette var nok en dag med god stemning, perfekte vinterforhold, baguette og kaffe i varmestua – som endte med at guttene fikk lurt VG-journalisten av eldre årgang opp på stortrampolina i gymsalen: Luftig var det ikke, men helt i tråd med barmarksjibbing. En stand må man jo også begynne. Det blir spennende å følge med i avisa. Vi veit ikke helt hvordan de velger å vinkle dette, men de virket i alle fall fornøgde med å få et innblikk i jibbernes hverdag.

Takk til Ole-Øyvind Tveiten og Sverre Josefsen! Det er gutter som står på for at vi skal få muligheten til å rocke Vegglifjell!

*Vedlagt ligger noen bilder fra lilleonsdag. VG-bildene kommer seinere.

Mvh Vemund

Se flere bilder, klikk på tallene 1 - 2 - 3 - 4

 

Felles skoletur

I desember pakker vi kofferten og reiser en uke til

Club La Santa

på Lanzarote. Et av verdens ledende sportssentre.
Les mer om skoleturen til Club La Santa

 

 

Dette nettstedet bruker
Google Analytics